HOTREC, de koepelorganisatie voor horecabrancheorganisaties in Europa, voert voor jou als horecaondernemer de Europese lobby. HOTREC heeft 47 leden uit 36 landen. KHN is één van die leden en binnen HOTREC de vertegenwoordiger van de Nederlandse horeca. Zo kunnen we ook invloed uitoefenen op Europese besluitvorming.
Op Europese schaal zijn er twee miljoen horecabedrijven, waar tien miljoen mensen werkzaam zijn. De horeca is daarmee goed voor 3% van het Europese ‘binnenlandse’ product. Net zoals dat voor KHN in Nederland geldt, kan de Europese lobby alleen succesvol zijn als HOTREC input krijgt van haar leden. Daarom hebben onze beleidsmedewerkers regelmatig contact met de Brusselse collega’s van HOTREC en leveren zij namens de Nederlandse horeca input voor de Europese lobby. Veel van de voorbereiding gebeurt via mail, enquêtes en online meetings. Twee keer per jaar is er een algemene ledenvergadering, een ‘general assembly’, en komen de HOTREC-leden bij elkaar in één van de aangesloten landen.
Eind april waren onze voorzitter Marijke Vuik, directeur Udo Delfgou en hoofd belangenbehartiging Hans Kant aanwezig bij de general assembly in Oslo. Naast verenigingszaken en interessante sprekers die onder meer vertelden over consumententrends en de mogelijkheden van AI in de horeca, werden we ook bijgepraat over alle lobbydossiers.
Wil je weten met welke onderwerpen HOTREC zich allemaal bezighoudt? Bekijk dan HOTREC All Policies.
Drie onderwerpen willen we nu kort uitlichten:
In Nederland kennen we al wetgeving met betrekking tot eenmalig plastic, gebaseerd op de Single Use Plastics-richtlijn (SUP). Deze wetgeving zorgt al voor uitdagingen in de horeca. Begin dit jaar is er Europese regelgeving aangenomen die verdergaat, de PPWR. Deze zal voor meer verplichtingen zorgen, zoals:
Er is nog veel onduidelijk over hoe deze regels in de praktijk zullen worden uitgevoerd. Binnenkort worden daarvoor richtlijnen ontwikkeld. HOTREC praat hierover mee en KHN zal actief input leveren. Wij willen natuurlijk dat de uitwerking ook in de praktijk werkbaar blijft.
Waarschijnlijk krijgen de lidstaten een verplichting om voedselverspilling tegen te gaan. Hiervoor is al een voorlopige overeenkomst in Europa aangenomen en deze zal waarschijnlijk worden overgenomen. In dat geval moet Nederland ervoor zorgen dat ‘foodservices’ - waaronder restaurants - voedselverspilling met 30% gaan terugdringen. Onduidelijk is hoe Nederland dat wil gaan implementeren. Het belang van het terugdringen van voedselverspilling is natuurlijk groot. Tegelijkertijd moet het streven zijn dat de uitvoering niet tot nog meer regeldruk gaat leiden. Wij zullen dit onderwerp dan ook scherp in de gaten houden.
De Digital Markets Act (DMA) moet onder andere zorgen voor een eerlijker speelveld tussen de hele grote platformen en hun gebruikers. Google Search is zo’n groot platform en ook Booking.com valt sinds 14 november 2024 onder de DMA. Pariteitsclausules – die hotels niet toestaan om elders betere condities aan te bieden - zijn daarmee uit den boze. Deze hanteert Booking.com dan ook niet meer. Het is echter de vraag of Booking.com niet via andere mechanismen (die alsnog effect hebben op de zichtbaarheid van een hotel op een platform) indirect afdwingt dat hotels via de eigen kanalen prijzen hanteren, die gelijk zijn aan de prijzen van Booking.com. De Europese Commissie (EC) is nu aan zet om hiernaar te kijken. Om haar punt over te brengen organiseerde HOTREC onder andere een werkbezoek voor de EC in een Brussels hotel, om te laten zien hoe de mechanismen van Booking.com in de praktijk werken. Komt de EC tot de conclusie dat Booking.com nog steeds niet volgens de DMA handelt, dan volgt er waarschijnlijk een officieel onderzoek.
Een heel groot platform, zoals Google Search, mag via dit platform niet de eigen producten bevoordelen. De EC startte al in 2024 een onderzoek om te achterhalen of Google Search in strijd handelt met dit verbod van ‘self-preferencing’ en of Google Search te veel kleinere, zelfstandige hotels benadeelt. Dit zou dan komen doordat het zoekresultaat veel te veel afhangt van advertentie-uitgaven en daarmee platformen als Booking.com en Expedia worden bevoordeeld. Google Search deed een aantal voorstellen voor verbetering, maar vooralsnog is de EC van mening dat Google onvoldoende heeft gedaan. Wij houden je op de hoogte.